Bažantnice u Holan

Máchův kraj

Holany, 470 02

Bažantnice je část lesa, která se nachází mezi obcemi Holany a Zahrádky u České Lípy. Jeho historie sahá až do 16. století, kdy se začalo upravovat okolí zámku na Žižkově vrchu.

Bažantnice sloužila panstvu k lovu a také k chovu pernaté zvěře. Stával zde také kruhový zámeček, ze kterého se dodnes dochovaly jen zbytky. Byl tu i romantický rybník s ostrůvkem. Za válek s Pruskem, ve 2. polovině 18. století, zde bylo vybudováno valové opevnění, jehož pozůstatky se dochovaly po obou stranách turisticky značené cesty. Ta prochází také kolem pozůstatků empírových bran na obou koncích Bažantnice.

Bažantnice u Holan