Rozhlédněte se po kraji

Frýdlantská rozhledna, autor: Míra Chmela

Jizerské hory

Chcete-li se podívat na svět z nadhledu, vydejte se na některou z mnoha rozhleden v Libereckém kraji. Na milovníky panoramatických výhledů čekají na území kraje rozhledny nejrůznějších konstrukcí – dřevěné, kamenné nebo železné, rozmanité architektury, rozličných jmen, výšek a především dalekých rozhledů na všechny světové strany.

Nejunikátnější soustavu kamenných a železných rozhleden naleznete v Jizerských horách. Většina rozhleden byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Nejstarší rozhlednou je novogotická kamenná Štěpánka na vrchu Hvězda, která je právem označována za královnu všech rozhleden v Libereckém kraji. Její neobvyklý osmiboký tvar a rozhled do Jizerských hor, Krkonoš, Lužických hor a Labských pískovců ji řadí mezi nejnavštěvovanější rozhledny vůbec. Neméně krásný výhled se naskýtá z dalších kamenných rozhleden Jizerských hor - Královka nad Bedřichovem, z Černé Studnice u Jablonce nad Nisou, Bramberku u Lučan nad Nisou, ze Slovanky nad Maxovem nad Nisou, z Frýdlantské rozhledny na Resselově vrchu či z rozhledny na Tanvaldském Špičáku. I ve 21. století se počet rozhleden v Jizerských horách rozrostl. V roce 2003 byla na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor vybudována rozhledna Smrk. Využitím stávající telekomunikační věže pak vznikla rozhledna Nisanka, nedaleko pramene řeky Lužická Nisa. Zcela moderní stavbou, podle projektu libereckých architektů Mjölk, je dřevěná rozhledna v Heřmanicích.

Pokud se vydáte do Lužických hor, určitě si nenechejte ujít rozhlednu Jedlová u Jiřetína pod Jedlovou, z které je výhled na Krkonoše, Krušné hory, Český ráj a České středohoří, či rozhlednu Hvozd, která leží na hranici s Německem. Na úpatí Lužických hor, v obci Sloup v Čechách, vznikla moderní dřevěná rozhledna na skalnatém ostrovu Na Stráži.

Ani Máchův kraj nezůstává pozadu a svým návštěvníkům nabízí rozhlednu na Vrátenské hoře, která je zároveň komunikační věží. Nejnovější rozhlednou je 22m vysoká vyhlídková věž Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem.

Také nejvyšší pohoří Libereckého kraje, Krkonoše, se může pochlubit několika rozhlednami. Jediná kamenná rozhledna se nachází na vrcholu Žalý. Díky relativně velké nadmořské výšce (1 019 m n. m.) je z jejího vrcholu neomezený kruhový výhled, který je označován za jeden z nejlepších v Čechách. Panorama na Černé hoře a rozhledna Hnědý vrch byly vybudovány v blízkosti lanovek vedoucích na oba vrcholy a nabízí výhledy nejen na českou, ale i polskou stranu Krkonoš. Za návštěvu určitě také stojí jedinečné rozhledny U borovice a Maják Járy Cimrmana v Příchovicích.

V Českém ráji soutěží o vaši přízeň především skalní vyhlídky v Hruboskalsku a Prachovských skalách, ale najdete zde i řadu klasických kamenných či kovových rozhleden. Jednou z nich je rozhledna na vrcholu Kozákov u Semil, Kopanina u Frýdštejna, či Tábor u Lomnice nad Popelkou. Ojedinělou vyhlídku nabízí i samo město Lomnice, a to z vrcholu nově zrekonstruovaného skokanského můstku K-70.

Více jak 35 rozhleden určitě nezvládnete za den, dva ani za týden. Alespoň budete mít důvod se do kraje vracet vícekrát. Abyste si mohli výlety pečlivě naplánovat, je pro vás připravena brožurka „Rozhledny“ a mapa se zakreslenými rozhlednami.

Tip redakce

Vyjmenovat všechny rozhledny nezvládneme, ale alespoň jednu vám představíme. Na úpatí Lužických hor, v obci Sloup v Čechách, vznikla dřevěná rozhledna Na Stráži. Není unikátní v tom, že by byla z netradičních předmětů či konstrukce, ale je z ní nejhezčí pohled na protilehlý skalní hrad Sloup, který se tyčí na skalním ostrohu. Na hradě se konají koncerty při svíčkách a nedaleko rozhledny je i skalní divadlo, ve kterém se v létě hrají různá divadelní představení či koncerty.

Bramberk, autor: Míra Chmela

Bramberk