Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Krásná Máří

Krásná Máří, autor: Milan Drahoňovský

Frýdlantsko

Ferdinandov, 463 62

Krásná Máří je oblíbená jizerskohorská vyhlídka.

Tato skalní vyhlídka se v současnosti nachází na značně frekventované lesní silničce, spojující rozcestí Hřebínek se Štolpišskou silnicí a Smědavou. V létě po ní proudí spousty cyklistů, a proto bude lepší se tomuto módnímu trendu přizpůsobit a na Krásnou Maří též vyrazit na kole. Výchozím místem může být právě Smědava.

V Jizerských horách se v dávné minulosti dolovaly rudné horniny a těžní jámy se nacházely i v údolí Velkého Štolpichu. Zavalený pozůstatek jedné z nich – Rudnou jámu – nalezneme při Štolpišské silnici nedaleko Ferdinandova. A právě nad těmito místy se nachází skalní vyhlídka, jež své libozvučné jméno zdědila po jednom z důlních děl. Vyhlídková skála byla již na přelomu 19. a 20. století zpřístupněna pomocí několika vytesaných stupňů a zabezpečena zábradlím. O to se tehdy postarali členové Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory.

Z vyhlídky se nám otevře úžasný pohled nejen do hlubin, ale i do dálek. Přímo pod námi spadají nejdivočejší srázy do štolpišské rokle. Ve zcela neschůdném terénu se nachází i jedna z nejvyšších jizerskohorských skal – Divá Maří. Tato věž je spojena s počátkem horolezectví v Jizerských horách – první odvážlivci na ni vystoupili již v roce 1895. Na protější straně máme slunnou a skalnatou Zahradní stráň, jež vrcholí Ořešníkem. V dáli zahlédneme vrchy Horní Lužice, mezi nimi Zemskou korunu, Kottmar či kopce u Budyšína a Löbau.

Autor textu: Otokar Simm.


Příloha

Fotogalerie

Krásná Máří, autor: Milan Drahoňovský

Krásná Máří

 
Krásná Máří, autor: Milan Drahoňovský

Krásná Máří

 
Krásná Máří, autor: Milan Drahoňovský

Krásná Máří

 
Krásná Máří, autor: Milan Drahoňovský

Krásná Máří

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load