Hrádek Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše

Krkonoše

Horní Maršov

Vycházková trasa Aichelburg nás provede kolem významných pamětihodností v Horním Maršově a sousední Peci pod Sněžkou.

Zavede nás na úbočí Světlé hory (1244 m) k opravenému lesnímu hrádku Aichelburg. Na trase je celkem 18 zastávek s tabulemi se čtyřjazyčnými texty. Na velkém úvodním panelu u parkoviště Na Kopečku si obrázku můžeme prohlédnout, co nás na příštích osmi kilometrech čeká.

Trasa začíná na kopečku poblíž historického areálu hřbitova, prochází kolem řady významných a zajímavých objektů v Maršově a v Temném Dole. Odtud stoupá po lesních cestách, které nejsou vhodné pro horská kola, k opravenému lesnímu hrádku Aichelburg. Cestou si můžete v galerii Veselý výlet v letní sezóně půjčit klíče od hradní síně. Půldenní vycházka pokračuje úbočím Světlé hory přes významný soubor lidové architektury na Velkých Tippeltových Boudách a končí u horské farmy Sosna s občerstvením na "Valšovkách".

Trasa nese jméno šlechtice Bertholda Aichelburga, který vlastnil maršovské panství v letech 1829 až 1861 a výrazně ovlivnil rozvoj východních Krkonoš a přispěl ke zlepšení života zdejších horalů. Podpořil založení sklárny a několika brusíren dřeva v Temném dole a postavil pilu se šindelárnou a přádelnu lnu. Proto nese jeho jméno.

Délka trasy: 8 km

Průběh trasy: Horní Maršov, Na Kopečku - lesní hrádek Aichelburg - Světlá hora - Velké Tippeltovy Boudy - Pec pod Sněžkou - horská farma Sosna

Hrádek Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše

Hrádek Aichelburg