Šourkova cesta Obřím dolem

Obří důl, autor: archiv KHK

Krkonoše

Pec pod Sněžkou

Tato náročná trasa začíná v centru Pece pod Sněžkou a je dlouhá 18 km.

Převýšení: 754 m

Průběh trasy: Pec pod Sněžkou - Kovárna - Luční bouda - Pec pod Sněžkou

Popis trasy: Po modré značce se vydáme směrem ke kapličce, kde mineme odbočku k dolní stanici lanovky na Sněžku. U kapličky stojíme vlastně na zbytcích hráze staré přehrady - tzv. klauzy z 16. - 17. století, která se používala k plavení dřeva v období s nedostatkem vody. Z cesty za kapličkou se před námi mírně vlevo otevírá pohled na Dolní Úpský vodopád.

V zimě je cesta dále uzavřena, v létě začneme stoupat k místu připomínajícímu slavnou hornickou historii Obřího dolu - tzv. Kovárně. Cesta nás vede dál alpinskou hranicí lesa. Cestou se nám otevírá pohled na protější Úpskou jámu. Pokračujeme až na hraniční hřeben. V těchto místech máte na výběr z několika tras, kudy vyrazit dál.

Můžete se buď napojit na cestu Česko - polského přátelství směrem na Špindlerovku po červené značce nebo opačně na Pomezní boudy a nebo se nechat vést přes Úpské rašeliniště. Přes rašeliniště pokračujeme k Luční boudě, u níž máme možnost napojení se na trasu do údolí Bílého labe, pramenícího na Úpském rašeliništi. Můžete jít také dál po červeně značené cestě kolem Rennerova kříže a Památníku obětem hor. U Výrovky odbočíme po zelené dolů do Pece.

Zdroj: www.hory-krkonose.cz

Obří důl, autor: Daniel Balogh

Obří důl

Důl Kovárna, autor: Česká speleologická společnost Albeřice