Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kaple sv. Máří Magdalény Zebín

BA8A5529

Český ráj

Zebín
Valdice, 507 11

Výrazný čedičový kuželovitý vrch Zebín - 399 m leží asi 2 km SV od Jičína. Na jeho vrchu stojí barokní kaplička sv. Maří Magdalény, která pochází z roku 1700 za časů působení kartuziánského řádu z nedalekých Valdic. Kartuziánské opatství bylo zřízeno již v roce 1627, kdy v Jičíně pobýval Albrecht z Valdštejna.

V roce 2001 se zde díky občanskému sdružení Zebín konala v kapli první ekumenická bohoslužba. V roce 2004 zde město Jičín zahájilo rekonstrukci a o rok později byla vydána žádost městu o možnost ekumenického využití kaple. Rada města tuto žádost přijala a na podzim byla kaple kompletně opravena. O rok později 22. července 2006 ve svátek sv. Máří Magdaleny byla kaple slavnostně posvěcena.

Kruhový výhled od kaple umožňuje vidět Prachovské skály, Trosky, Kumburk, Loretu, Kozlov a další. Je odtud také krásný rozhled po celé jičínské kotlině. Na úpatí Zebína, na místě zaniklé vesnice, najdeme také kostelík ze 14. století a dřevěnou zvonici.

Přístup: Přístup na vrchol je možný pěšky po značených turistických stezkách z několika míst v Jičíně. Autem lze dojet pouze ke dvoru Zebín, asi 1 km od vrcholu.

Poloha: asi 2,5 km na severovýchod od středu Jičína.

Příloha

Církevní památky: kaple

Fotogalerie

Kaple na Zebíně, autor: Podobský Jakub

Kaple na Zebíně

 
BA8A5529

BA8A5529

 
Kaple na Zebíně, autor: Jakub Podobský

Kaple na Zebíně

 
Kaple na Zebíně, autor: Jakub Podobský

Kaple na Zebíně

 
Kaple na Zebíně, autor: Podobský Jakub

Kaple na Zebíně

 
Výhled ze Zebína, autor: Podobský Jakub

Výhled ze Zebína

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load