Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Rychnov u Jablonce n. N.

Rychnov u Jablonce n. N., autor: Ota Mrákota

Jizerské hory

Husova 490
Rychnov u Jablonce n. N., 468 02

Telefon: +420 488 880 921
E-mail: podatelna@rychnovjbc.cz
Web: www.rychnovjbc.cz

Rychnov u Jablonce leží v údolí řeky Mohelky na úpatí Jizerských hor. Jak už název napovídá, leží nedaleko města Jablonec nad Nisou.

Rychnov se již více než 650 let rozkládá na dně prehistorického sopečného jezera na úpatí Jizerských hor. Svou polohou je nástupním místem k turistice jak směrem do Jizerských hor, tak do Českého ráje.

Nejvýznamnější památkou je barokní kostel sv. Václava, jehož základní kámen byl položen roku 1704. Ve městě a jeho blízkém okolí najdeme několik barokních křížů, barokní sochu Jana Nepomuckého (naproti budově malé školy) a nejstarší památku ve městě – morový sloup sv. Prokopa z r. 1702. U kostela najdeme pomník obětem násilí ve 20. století a nový pomník ke 100. výročí narození rychnovského krajináře Richarda Felgenhauera byl vystavěn na hřebenové cestě směrem na Kopaninu. Historii rychnovského malířství, nejslavnější období městečka, představuje městské muzeum. Z technických památek stojí za zmínku továrna (původně Getewent) postavená v bažině na dřevěných pilotech. Její podzemí je protkáno systémem kanálů regulujících průtok vod. Stavba byla dokončena v r. 1914. Její výrobu také připomíná komorní expozice v městském muzeu. Druhou technickou památkou, rovněž postavenou na dřevěných pilotech, je železniční viadukt z r. 1857. Obcí prochází Naučná stezka významných národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových. Několik jejích zastavení je věnováno místní historii. 

Na katastru města se nacházejí významné krajinné prvky s chráněnými rostlinami – rozsáhlé lipové aleje, Pelíkovické mokřiny, louka nad koupalištěm, Líska – Košovy, vápencový kopeček Rydvaltice.

Ve městě je základní infrastruktura - ZŠ, MŠ, pobočka ZUŠ Jablonec n. N., Policie ČR, zdravotní středisko, lékárna, pošta, knihovna, sportovní hala, fotbalové hřiště, tenisové kurty, dům s pečovatelskou službou, sbor dobrovolných hasičů, penzion, restaurace.

Turistické cíle: rozhledna Kopanina

Příloha

Otevírací doba


Fotogalerie

Rychnov u Jablonce n. N., autor: Ota Mrákota

Rychnov u Jablonce n. N.

 
Pohled na město, autor: Ota Mrákota

Pohled na město

 
Pohled na město, autor: Ota Mrákota

Pohled na město

 
Radnice, autor: Ota Mrákota

Radnice

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load