Rychnov u Jablonce n. N.

Rychnov u Jablonce n. N., 468 02

E-mail: podatelna@rychnovjbc.cz
Web: www.rychnovjbc.cz

Rychnov u Jablonce leží v údolí řeky Mohelky na úpatí Jizerských hor. Jak už název napovídá, leží nedaleko města Jablonec nad Nisou.

Rychnov se již více než 650 let rozkládá na dně prehistorického sopečného jezera na úpatí Jizerských hor. Svou polohou je nástupním místem k turistice jak směrem do Jizerských hor, tak do Českého ráje.

Nejvýznamnější památkou je barokní kostel sv. Václava, jehož základní kámen byl položen roku 1704. Ve městě a jeho blízkém okolí najdeme několik barokních křížů, barokní sochu Jana Nepomuckého (naproti budově malé školy) a nejstarší památku ve městě – morový sloup sv. Prokopa z r. 1702. U kostela najdeme pomník obětem násilí ve 20. století a nový pomník ke 100. výročí narození rychnovského krajináře Richarda Felgenhauera byl vystavěn na hřebenové cestě směrem na Kopaninu. Historii rychnovského malířství, nejslavnější období městečka, představuje městské muzeum. Z technických památek stojí za zmínku továrna (původně Getewent) postavená v bažině na dřevěných pilotech. Její podzemí je protkáno systémem kanálů regulujících průtok vod. Stavba byla dokončena v r. 1914. Její výrobu také připomíná komorní expozice v městském muzeu. Druhou technickou památkou, rovněž postavenou na dřevěných pilotech, je železniční viadukt z r. 1857. Obcí prochází Naučná stezka významných národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových. Několik jejích zastavení je věnováno místní historii.

Na katastru města se nacházejí významné krajinné prvky s chráněnými rostlinami – rozsáhlé lipové aleje, Pelíkovické mokřiny, louka nad koupalištěm, Líska – Košovy, vápencový kopeček Rydvaltice.

Ve městě je základní infrastruktura - ZŠ, MŠ, pobočka ZUŠ Jablonec n. N., Policie ČR, zdravotní středisko, lékárna, pošta, knihovna, sportovní hala, fotbalové hřiště, tenisové kurty, dům s pečovatelskou službou, sbor dobrovolných hasičů, penzion, restaurace.

Turistické cíle: rozhledna Kopanina

Rychnov u Jablonce n. N., autor: Ota Mrákota