Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Naučná stezka Rýchory

Rýchory, autor: AZ fotky

Krkonoše

Horní Maršov

Naučná stezka začíná u Rýchorské boudy. K ní se dostanete po strmějším, ale kratší cestě z Horního Maršova nebo po pozvolnější, ale delší cestě ze Svobody nad Úpou.
Délka trasy: 6 km

Popis trasy: Naučná stezka Rýchory má 10 zastávek, prochází nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku. Trasa je vedena po turisticky značených cestách a vede od vyhlídky Maxovka s odbočkou k Rýchorské studánce směrem ke křižovatce cest Kutná na Dvorský les a vrací se nad Sněžnými Domky zpět.

Info: Naučná stezka Rýchory je přístupná od 1. května do 31. října.

Zastávky naučné stezky:

Zastávka č. 1
Vyhlídka na Kutné - Maxovka (panorama)

V severní části Rýchorského hřbetu byla v roce 1892 vybudována první bouda ve vrcholové oblasti Rýchor - Maxova bouda (Maxovka). Objekt po druhé světové válce zchátral a staré základy byly využity k vybudování stávající vyhlídky. Při jasném počasí lze shlédnout panorama východních Krkonoš. Zleva: Černá hora - 1299 m, Světlá hora - 1244 m, Liščí hora - 1363 m, Zadní Planina - 1423 m, Luční hora - 1555 m, Studniční hora - 1554 m, Sněžka - 1602 m, Svorová hora - 1411 m, Pomezní hřeben, Dlouhý hřeben, který se táhne až k Hornímu Maršovu, konečně pak i malebné Lysečinské a Albeřické údolí.

Zastávka č. 2

Rýchorská bouda
Bouda leží v nadmořské výšce 1 001 m. Byla vystavěna v letech 1928-29. V polovině sedmdesátých let ji získala Správa KRNAP. Po rozsáhlé rekonstrukci zde od roku 1986 působí Středisko ekologické výchovy (nyní Krkonošské středisko ekologické výchovy), které tak patří mezi nejstarší zařízení svého druhu u nás.

Zastávka č. 3
Rýchorská studánka - odbočka z hlavní trasy
Rýchorská studánka vyvěrá na svahovém prameništi. Pramení zde výborná pitná voda, kterou jsou zásobeni obyvatelé Horního Maršova i nedaleká Rýchorská bouda.

Zastávka č. 4
Kutná - rozcestí
Zastávka nás seznámí s nejvýznamnějšími živočichy žijícími v oblasti Rýchor.

Zastávka č. 5
Slatina u Dvorského lesa
Zastávka nás seznámí s rostlinami vyskytujícími se v této lokalitě.

Zastávka č. 6
Dvorský les
Nacházíme se v nejvyšší partii Rýchorského hřebene, v I. zóně národního parku (1033 m n. m.). Dvorský les je někdy zván i "Rýchorský prales", ale tento název není přesný, jelikož porost byl částečně založen uměle.

Zastávka č. 7
Pohraniční opevnění
Pevnostní objekty v prostoru Rýchor tvoří součást mohutné a nikdy nedokončené linie stálého československého opevnění budovaného v letech 1935-38 jako hráz proti tehdejšímu fašistickému Německu.

Zastávka č. 8

Smrčina
Rozsáhlá devastace krkonošských lesů v 16. až 18. století podstatně zasáhla i do druhové skladby lesních porostů na Rýchorách. Ve výšce nad 1000 m n. m. se rozkládají horské smrčiny.

Zastávka č. 9
Sněžné Domky
Luční enkláva Sněžné Domky (dříve Weiselt) leží v závětrném prostoru, kde se každoročně hromadí sníh a setrvává zde až do pozdního jara. Odtud pramení i staré rčení "Není na Rýchorách jaro, dokud leží na Weiseltu sníh".

Zastávka č. 10

Rýchorská květnice
Nacházíme se v místě, odkud je nejkrásnější panoramatický výhled na východní Krkonoše. Rýchorská květnice představuje část severozápadního svahu Rýchor, kde byla v r. 1960 vyhlášena stejnojmenná botanická rezervace.

Naučná stezka KRNAP. 

Příloha

Fotogalerie

Rýchory, autor: AZ fotky

Rýchory

 
Naučná stezka Rýchory, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Naučná stezka Rýchory

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load