Mšeno - Kokořínský důl - Chudolazy

Kokořínský důl

Máchův kraj

Mšeno

Tato 17,50 km dlouhá turistická trasa je plná přírodních zajímavostí regionu Kokořínska.

Trasa číslo: 1082, modře značená trasa KČT

Průběh trasy: Mšeno, rozc. - Mšeno, koupaliště - Hájovna Na Rovinách - Švédský val - Obří hlava a Žába - Pokličky - Jestřebice - Šemanovický důl - U Spáleného vrchu - rozc. pod Horní Vidimí - Horní Vidim, bus - Království - Chudolazy

Popis trasy: Začátek trasy v obci Mšeno. Trasa nás ze středu města přivede kolem koupaliště do přírodního parku Debř. Z bývalého lesního divadla po pravé straně cesty tu už moc nezbylo, zřícenina základů jeviště a ve stráni naproti ještě trochu patrné půlkruhové hlediště. Na hřbetě u Romanova mineme hájovnu Na Rovinách, pak pokračujeme dva kilometry lesní cestou po hřbetě Droužkova a jsme u Pokliček. Tento ojedinělý skalní útvar se skládá z kamenných „pokliček“, které jsou umístěny na vrcholech pískovcových věží - díky železitým inkrustacím odolávají lépe erozi než jejich vysoké podstavce.

Po dřevěných schodech seběhneme do dolu, na Cikánský plácek. Modrá značka pokračuje na Jestřebici divokou roklí zvanou Černá díra. Další roklí sejdeme na začátek Šemanovického dolu, překonáme sedlo pod Spáleným vrchem, pak zase dolů do Vidimského dolu a nahoru na Vidim. Zde je k vidění, aspoň zvenčí, zámek z 18. století, s mohutnou věží a francouzským parkem s bohatou sochařskou výzdobou. V sousedním anglickém parku bývalo na skalách třicet mostků, vedoucích přes strmé skalní překážky. Za vsí cesta odbočuje vpravo. Po dvou kilometrech úzkou asfaltkou nás čeká poslední stoupání, přes zalesněný hřeben Království přejdeme do údolí potoka Liběchovky, k českolipské silnici, která nás dovede do Chudolaz. Odtud se můžeme vrátit autobusem zpět do Mšena.

Kokořínsko

Kokořínsko Žába