Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kostel sv. Ducha, Libáň

Kostel sv. Ducha, Libáň, autor: Jan Mertlík

Český ráj

Libáň, 507 23

Barokní kostel sv. Ducha byl postaven na místě bývalé dřevěné kaple ze 14. století.

Stavba původního gotického kostela pocházela již ze 14. století, dnešní kostel byl vystavěn v r. 1753 a jeho ne zcela obvyklá stavba bývá připisována F. I. Préeovi či I. Palliardimu. Zvláštností je téměř křížový půdorys – k rozšířené střední části jsou na obou stranách přičleněny příčné pravoúhlé prostory, k nim na východní straně presbytář a na západní straně předsíň k podvěží. Na západní straně se tyčí věž, severní a jižní fasády jsou upraveny jako průčelí a vrcholí štíty, na nichž dříve stávaly sochy. Interiér kostela je zařízen původním barokním vybavením, umělecky hodnotný je obraz na hlavním oltáři. Fresky, pocházející od Jos. Haagera z r. 1755, byly restaurovány H. A. Joklem v r. 1906.

Na okolní ploše původního hřbitova stojí také pozoruhodné sochy: Pískovcová skulptura se sochou sv. Jana Nepomuckého je založena na hranolovém soklu s výžlabky a oblouny, na nějž dosedá vysoký dřík podstavce zakončený deskovou římsou se zkosenými hranami. Tři stěny dříku jsou vyzdobeny reliéfy svatých. Na čelní straně ve výklenku je sv. Josef – pěstoun Páně, v levé ruce prut, prvou rukou drží Ježíška, na pravé straně výklenku dříku pravděpodobně Antonín Paduánský s Ježíškem na knize v náručí. Na levé straně dříku je reliéf snad sv. Františka z Assisi s růžencem v ruce a s křížem, opřeným o rameno. Vlastní socha sv. Jana Nepomuckého stojí v klidném postoji, pravou rukou přidržuje na prsou krucifix, levou má oddálenu od těla s gestem dlaně otočené vzhůru. Světec má bohaté vlnité vlasy, ostře modelovaný nos a hledí před sebe se soustředěným výrazem.

Dalšími skulpturami jsou sv. Josef na vysokém podstavci (z r. 1738) a Ecce Homo (z r. 1819 od F. Kofránka z Vojic). 

Kostel je součástí projektu Mariánská zahrada.

Příloha

Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Kostel sv. Ducha, Libáň, autor: Jan Mertlík

Kostel sv. Ducha, Libáň

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load