Městská památková zóna Železnice

Český ráj

Železnice, 507 13

Web: www.zeleznice.net

Lázeňské městečko se zajímavými domy okolo náměstí, tvořícími jedinečný empírový urbanistický útvar.

Po velkém požáru v roce 1826 byla Železnice obnovena v jednotném klasicistním stylu podle plánů stavitele Jana Hertnera. Tato zástavba se z větší části dochovala do dnešní doby a tvoří jedinečný empírový urbanistický celek. Díky tomu bylo historické jádro Železnice prohlášeno v roce 1990 Městskou památkovou zónou.

Většina domů má štukovou výzdobu opožděného klasicismu. Naleznete zde i roubené chaloupky z konce 18. století.

Městská památková zóna Železnice