Bucharova cesta

Jilemnice náměstí­, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Horní Mísečky

Trasa dlouhá 16 km začíná na Horních Mísečkách a směřuje do Jilemnice.

Převýšení: 539 m

Průběh trasy: Horní Mísečky - vrchol Přední Žalý - Benecko - Štěpanice - Jilemnice

Popis trasy: Trasa začíná na Horních Mísečkách. Po červeně značené turistické cestě se vydáme jižním směrem napříč Horními Mísečkami a při okraji lyžařského běžeckého areálu začneme stoupat na první ze tří kopců - Mechovinec (1074 m).

Dále nás cesta dovede až na vrchol Předního Žalého, kde se tyčí 18 metrů vysoká kamenná rozhledna. Z jejího vrcholu je jeden z nejlepších panoramatických rozhledů v Čechách. Za ideálních podmínek lze prý odtud spatřit i věže pražských katedrál.

Na vrcholu Předního Žalého máme možnost si vybrat ze dvou směrů pro sestup. Budeme-li pokračovat dále po Bucharově cestě, projdeme přes část Benecka do osady Mrklov a přes Štěpanice (zřícenina Štěpanického hradu) a Hrabačov nás červeně značená cesta dovede až do Jilemnice.

Od rozhledny na vrcholu Žalého se však můžeme vydat i směrem k Vrchlabí. V zimě se nabízí možnost dlouhého sjezdu po upravených sjezdových tratích do lyžařského areálu Zadních Herlíkovic při okraji Vrchlabí. Pro pěší sestup je však vhodnější žlutě značená turistická cesta, která nás do Vrchlabí dovede přes Křížovky a Kněžice. Cestou se nabízejí překrásné výhledy na město i celou východní část Krkonoš.

Zdroj: www.hory-krkonose.cz

rozhledna Žalý, autor: Ctibor Košťál

rozhledna Žalý

Jilemnice Zvědavá ulička, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Jilemnice Zvědavá ulička

Vrch Žalý, autor: Downhill, a.s.

Vrch Žalý

Stará Bucharova cesta za Luční boudou, autor: archiv SMO Krkonoše