Pašerácká cyklotrasa

Lužické hory a Žitavské hory

Hrádek nad Nisou

Středně náročná trasa se 4 zastávkami informujícími o historii kraje.

Cyklotrasa: IV. třídy, číslo 3039

Délka trasy: 41 km

Průběh trasy: Hartava - Loučná - Hrádek n. N. - Oldřichov na Hr. - Uhelná, u pískovny - Vítkov - Albrechtice - Heřmanice - Kunratice - Višňová - Filipovka - Andělka

Popis trasy: Trasa je středně náročná, v jediném úseku prochází větším převýšením. Jak již název napovídá, trasa téměř kopíruje státní hranici. V Hartavě tuto hranici překračuje a pokud trasu pojedete v opačném směru, než je uvedeno výše, je možno pokračovat po některé z tras v Horní Lužici.

Na trase jsou 4 zastavení naučné stezky, které jsou zaměřeny na historii kraje a života v něm, přírodní zajímavosti, občanské aktivity v regionu, problémy ochrany životního prostředí, přírody a krajiny. Na německé straně lze navázat na značené turistické cesty a naučnou stezku Po stopách hornictví.

Pašerácká cyklostezka