Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Tanvald

Tanvald, autor: Město Tanvald

Jizerské hory

Palackého 359
Tanvald, 468 41

Telefon: +420 483 369 511
E-mail: meu@tanvald.cz
Web: www.tanvald.cz

Město Tanvald leží na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, na soutoku řek Kamenice a Desná. První písemná zmínka o dřevařské osadě Tanvald pochází z poloviny 16. století, osada tehdy patřila pod obec Smržovku. Samostatně existuje Tanvald zhruba od začátku 17. století.

Místní obyvatelé pěstovali len a vyráběli lněnou přízi, později se v Tanvaldě začala zpracovávat i další textilní surovina - bavlna. V roce 1828 zde byla postavena první strojová přádelna bavlny, která využívala pohonu vodním kolem. Rozvoj bavlnářského průmyslu způsobil rychlejší osídlování Tanvaldska. Dalšímu rozmachu pomohlo vybudování státní silnice mezi Libercem a Trutnovem v letech 1847 - 1850. V roce 1848 se Tanvald stal samosprávným a soudním okresem, podléhajícím okresnímu hejtmanství v Liberci a od roku 1868 nově zřízenému okresnímu hejtmanství v Jablonci.

Zajímavostí Tanvaldu je, že historické začátky české televize a její zkušební provoz se váží k Tanvaldské továrně, kde se televizní programy vysílaly z jednoho konce továrny na druhý. V bývalé firmě Palme - Stumpfe se v průběhu II. sv. války prováděly pokusy s přenosem obrazu. Po válce zde pokračovali čeští vědci na vlastní koncepci televizní techniky. Ve zdejších sklárnách byly vyráběny i první skleněné baňky pro televizní obrazovky. Počátkem roku 1948 mohli novináři sledovat živý přenos řečníka a estrádního pořadu. 1. května 1953 bylo zahájeno první vysílání Československé televize.

Tanvald je přirozeným centrem života v oblasti pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Je také turistickým centrem východního cípu Jizerských hor, kam po celý rok přijíždějí stovky domácích i zahraničních návštěvníků. Vzhledem k horskému prostředí se největší oblibě těší pěší turistika, cykloturistika a lyžování.

Příloha

Fotogalerie

Tanvald, autor: Město Tanvald

Tanvald

 
Tanvald

Tanvald

 
Tanvald, autor: Město Tanvald

Tanvald

 
Tanvald, autor: Město Tanvald

Tanvald

 
Tanvald, autor: Město Tanvald

Tanvald

 
Tanvald, autor: Město Tanvald

Tanvald

 
Tanvald, autor: archiv

Tanvald

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load