Jizerské hory

GSM: +420 733 126 092
E-mail: informace@jizerskaops.cz
Web: www.jizerskaops.cz

Jizerská lyžařská magistrála je jednou z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších oblastí pro běžecké lyžování v České republice. V létě využívají její zpevněné trasy cyklisté i turisté.

Úprava běžeckých stop v Jizerských horách je nejdelší historii v České republice. Začalo se s ní již v r. 1984, nyní je ve správě Jizerské o.p.s. Při přízni počasí se pravidelně strojově upravuje na 200 km tras v rámci celých Jizerských hor, což stojí nemalé úsilí i finance. Prostředky jsou získávány z veřejných rozpočtů, tj. od Libereckého kraje, měst a obcí v okolí, od soukromých firem a od individuálních dárců (lyžařů). Přispět na Jizerskou magistrálu můžete i vy, více infomací zde

Zásluhu na úpravě tratí má populární závod Jizerská padesátka, jehož historie sahá do roku 1968. Tehdy se konal první závod jako zimní příprava horolezců na sezónu. Když se v roce 1970 vypravili jedni ze zakladatelů závodu na horolezeckou Expedici Peru, netušili, jaký osud je čeká. Pod kamennou lavinou peruánského Huascaránu přišlo o život 14 členů výpravy, patnáctý zemřel ještě o pár dnů dříve. Od té doby nese závod přídomek Memoriál Expedice Peru 70. Vzpomínka na horolezce je od té doby nedílnou součástí slavnostního zahájení Jizerské 50.

Na každém významném rozcestí jsou umístěny přehledné orientační mapy. Občerstvení nabízejí sezónní kiosky, které bývají otevřeny o víkendech po celou sezónu (na Hřebínku, Promenádní cestě, Knajpě), a restaurace v blízkosti většiny nástupních míst.

Mapa Jizerské magistrály

Nástupní místa Jizerské magistrály

Na vaši návštěvu se těší Tým JIZERSKÉ, o. p. s.

Běžky, autor: Ota Mrákota

Běžky

Běžky, autor: Ota Mrákota

Běžky

Přispějte finančně na magistrálu, autor: Jizerská o.p.s.

Přispějte finančně na magistrálu