Hamerský rybník

Lužické hory a Žitavské hory

Hamr na Jezeře, 471 28

Web: www.obechamr.cz

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště
Vyžití: vodní atrakce
Vybavení: kabiny, převlékárny, sprchy, WC, občerstvení, restaurace, občerstvení, restaurace, dětský koutek
Možnosti sportovního vyžití: půjčovna loděk a dalšího vybavení, hřiště, kurty, minigolf, stolní tenis

Rekreační středisko Hamr na Jezeře leží v nádherné oblasti nedaleko Stráže pod Ralskem. Je obklopeno několika vrchy - Hamerským špičákem s hradem Děvínem, Mlýnským vrchem a Chrástenským vrchem.

Je vyhledávaným letoviskem, v minulosti zde byla postavena řada penzionů a vilek, čímž městečko nabylo lázeňského charakteru. V 16. století zde byl vybudován rybník. Ten v současné době slouží k rekreačním účelům a rybolovu. V okolí Hamerského rybníka se také nacházejí dva kempy.

Kemp Hamr na Jezeře je umístěn v areálu koupaliště přímo na břehu jezera a disponuje 400 metrů dlouhou písčitou pláží, 100 metrů dlouhou travnatou pláží, půjčovnou loděk, lehátek, slunečníků a dětským hřištěm. Kemp Lesní se nachází v areálu chatové osady přibližně 300 m od jezera. Celková vodní plocha zaujímá přibližně 56 ha a je ponořen do rozsáhlých lesních porostů bývalého vojenského prostoru. Hráz rybníka je osázená staletými košatými lipami. Oblast je mimořádně příznivá pro vyznavače cyklistiky.

Nedaleko kempu se na kuželovitém kopci vyčnívajícím nad okolní krajinu nachází Hrad Děvín. Z jeho vrcholu je překrásný výhled na Hamerský rybník i okolní krajinu. Na hrad vede od koupaliště značená trasa, cesta trvá přibližně 20 minut.

Rozloha: 56 ha

Aktuální informace o kvalitě vody najdete na stránkách Krajské hygienické stanice www.khslbc.cz v sekci Vody ke koupání.

Hamerský rybník, autor: Milan Drahoňovský

Hamerský rybník