Jizerské hory

Fojtka, 463 31

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště
Vybavení: občerstvení, restaurace
Možnosti sportovního vyžití: plážový volejbal

Přehrada leží mezi obcemi Mníšek u Liberce a Fojtka, vodou ji zásobuje tzv. Fojtův potok.

Historie:

Vodní nádrž Fojtka (někdy nazývána Fojtecká přehrada nebo Mníšecká přehrada) postavená v letech 1904–1906 na stejnojmenném potoce, leží 6 km severovýchodně od centra Liberce pod vsí  Fojtka u obce Mníšek. Byla vybudována jako součást Generálního projektu na výstavbu přehrad v povodí Lužické Nisy pro Vodní družstvo v Liberci. Projekt vyhotovil profesor Dr. Ing. Otto Intze, zahrnoval výstavbu dalších třech přehrad v povodí Jeřice: Fojtku, Mlýnici a v Oldřichově v Hájích, která nakonec nebyla uskutečněna. Přehrada Fojtka slouží výhradně k zadržování povodňových průtoků.

Technické parametry:

hráz: je gravitační, zděná, vysoká 16 m nad základem, široká 4,5 m, dlouhá 146,2 m v koruně s poloměrem zakřivení 175 m
objem nádrže: 323 000 m³
hloubka nádrže: v průměru 10 m
plocha povodí: 6,9 km²
maximální plocha: 21,5 ha

Využití:

Nádrž slouží k rybaření, vyskytují se zde hojně lososovité ryby.
Dále je využívána jako koupaliště, s nudistickou pláží na jednom z břehů. Kolem přehrady je mnoho místa nejen na rozložení dek a osušek, ale i na hraní her.

V období od 1. dubna do 1. listopadu 2018 bude uzavřena hráz vč. podhrází jak pro pěší, tak i pro cykloturisty. Žádáme všechny návštěvníky, aby respektovali omezení vyplývající ze stavebních prací.