Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Putování z Malé Skály ke zříceninám hradů Vranov a Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský

Český ráj

S příchodem jara přichází i hlavní turistická sezona. Příroda se probouzí a hrady a zámky otevírají své brány. Přinášíme vám tip na výlet, který vás provede po oblasti oblíbeného Maloskalska a zavede vás ke zříceninám hradů Vranov a Frýdštejn. Kromě pěší turistiky můžete na Malé Skále využít i široké nabídky půjčoven sportovního vybavení.

Červená turistická značka Vás z Malé Skály zavede na zříceninu hradu Vranov. Cesta je dlouhá cca 1,5 km. Hrad v době svého vzniku hrad vyhovoval všem obranným požadavkům, neboť při jeho stavbě bylo použito skupiny pískovcových skalisek spadajících na všech stranách skoro svisle do údolí Jizery. Podle zářezů a drážek ve skalních stěnách lze soudit, že obytné budovy na Vranově byly hlavně dřevěné, a proto se zachovala pouze sklepení vytesaných ve skále. Na nejvyšším skalisku, stávala dřevěná hradní věž, která dominovala celému objektu. Vranov poté prošel obdobími rozkvětu i úpadku, až v roce 1802 koupil maloskalské panství, k němuž Vranov patřil, podnikatel František Zachariáš Rtimisch. Ten dal upravit přístup k hradu a vysoko nad Jizerou vybudoval vyhlídku, ze které je úchvatný pohled na Malou Skálu a řeku Jizeru. 

Vranovským hřebenem pokračujte dále po červené turistické značce až na zříceninu hradu Frýdštejn cca 1,5 km dlouhou cestou.

Hrad Frýdštejn byl z části vytesán ve skále, stísněné prostory nutily stavitele k vytvoření patrové koncepce stavby. Obranu hradu zajišťovaly hradby, do nichž byla zapojena i velká kulatá věž.

Ta je dominantou Frýdštejna a také nejlépe zachovalou částí hradu.  Byla vystavěna na nejvyšším skalisku tak, aby z ní bylo možno rozhlédnout se do širokého okolí. Věž je asi 15 m vysoká a nabízí pěkný výhled na okolní malebnou krajinu Maloskalska.

Od hradu Frýdštejn pak seběhněte po silničce (pořád z kopečka dolů) do Malé Skály nebo můžete ještě po modré turistické značce putovat na rozhlednu Kopaninu, a poté po zelené turistické značce zpět do Malé Skály. Od Frýdštejna na Kopaninu je cesta dlouhá 1,7 km a od Kopaniny do Malé Skály 3,5 km.

Z rozhledny je za příznivého počasí je vidět na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš.

Fotogalerie

Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Frýdštejn

 
Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Frýdštejn

 
Zřícenina hradu Vranov, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Vranov

 
Rozhledna Kopanina, autor: Wikipedia - volné dílo k užití

Rozhledna Kopanina

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load