Putování z Malé Skály ke zříceninám hradů Vranov a Frýdštejn

Český ráj

S příchodem jara přichází i hlavní turistická sezona. Příroda se probouzí a hrady a zámky otevírají své brány. Přinášíme vám tip na výlet, který vás provede po oblasti oblíbeného Maloskalska a zavede vás ke zříceninám hradů Vranov a Frýdštejn. Kromě pěší turistiky můžete na Malé Skále využít i široké nabídky půjčoven sportovního vybavení.

Červená turistická značka Vás z Malé Skály zavede na zříceninu hradu Vranov. Cesta je dlouhá cca 1,5 km. Hrad v době svého vzniku hrad vyhovoval všem obranným požadavkům, neboť při jeho stavbě bylo použito skupiny pískovcových skalisek spadajících na všech stranách skoro svisle do údolí Jizery. Podle zářezů a drážek ve skalních stěnách lze soudit, že obytné budovy na Vranově byly hlavně dřevěné, a proto se zachovala pouze sklepení vytesaných ve skále. Na nejvyšším skalisku, stávala dřevěná hradní věž, která dominovala celému objektu. Vranov poté prošel obdobími rozkvětu i úpadku, až v roce 1802 koupil maloskalské panství, k němuž Vranov patřil, podnikatel František Zachariáš Rtimisch. Ten dal upravit přístup k hradu a vysoko nad Jizerou vybudoval vyhlídku, ze které je úchvatný pohled na Malou Skálu a řeku Jizeru.

Vranovským hřebenem pokračujte dále po červené turistické značce až na zříceninu hradu Frýdštejn cca 1,5 km dlouhou cestou.

Hrad Frýdštejn byl z části vytesán ve skále, stísněné prostory nutily stavitele k vytvoření patrové koncepce stavby. Obranu hradu zajišťovaly hradby, do nichž byla zapojena i velká kulatá věž.

Ta je dominantou Frýdštejna a také nejlépe zachovalou částí hradu.  Byla vystavěna na nejvyšším skalisku tak, aby z ní bylo možno rozhlédnout se do širokého okolí. Věž je asi 15 m vysoká a nabízí pěkný výhled na okolní malebnou krajinu Maloskalska.

Od hradu Frýdštejn pak seběhněte po silničce (pořád z kopečka dolů) do Malé Skály nebo můžete ještě po modré turistické značce putovat na rozhlednu Kopaninu, a poté po zelené turistické značce zpět do Malé Skály. Od Frýdštejna na Kopaninu je cesta dlouhá 1,7 km a od Kopaniny do Malé Skály 3,5 km.

Z rozhledny je za příznivého počasí je vidět na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš.

Zřícenina hradu Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejn