Jablonec nad Nisou

GSM: +420 774 667 677
E-mail: info@jablonec.com
Web: www.jablonec.com

Jablonec nad Nisou se nachází v oblasti Jizerských hor v nadmořské výšce cca 500 metrů. Terén je kopcovitý, vládne zde horské podnebí. Město bylo vystavěno uprostřed zeleně, v široké kotlině tvořené řekou Nisou. V současné době zde žije zhruba 45 000 obyvatel.

Architektonicky je městem mladým, k jeho největšímu rozkvětu docházelo až koncem 19. a začátkem 20. století. Naleznete zde nepřehlédnutelné stopy secese, funkcionalismu a novorenesance. Budete se tu dobře orientovat, neboť střed města tvoří tři nad sebou položená náměstí a na jižním horizontu se tyčí bývalý hotel Petřín.

Stále platí, že Jablonec nad Nisou je městem skla a bižuterie. Stejně jako v minulosti, i dnes se zde takřka na každém kroku setkáte s křehkou krásou skleněných výrobků a bižuterie, s po staletí se vyvíjející tradicí šikovných rukou zdejších sklářů. Město se může pochlubit jedinečným Muzeem skla a bižuterie, které nemá v naší zemi obdoby. Byl to právě Jablonec nad Nisou a jeho okolí, kde se začal psát věhlas světoznámých značek jako Swarovski nebo Riedel.

Nedaleko městského centra byla na začátku minulého století vybudována přehrada, která se stala nejen ochranou před povodněmi a unikátní technickou památkou, ale hlavně rekreačním zázemím města. Jablonecké moře – tak přezdívají místní své přehradě, která je skvělým místem pro koupání, sport, relaxaci a výchozím bodem pro pěší nebo cyklistické výlety do Jizerských hor. Za příznivých zim odtud vede upravená běžkařská stopa.

Jablonec nad Nisou zve všechny, kteří hledají pestrou a aktivní dovolenou. Jeho návštěvou můžete spojit výhody městského života jako je kulturní a sportovní vyžití, s výhodami plynoucími z jeho polohy v blízkosti Jizerských hor. Lehce dostupná jsou rekreační střediska jako je Bedřichov (kam jezdí z Jablonce i MHD a sezónní autobusy), Severák, Tanvaldský Špičák, Jizerka nebo Harrachov. Za pouhou hodinu dosáhnete hlavního města Prahy. Věříme, že chvíle prožité v Jablonci a okolí vám přinesou radost z příjemně stráveného času.

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Kostelní 1/6, 46601 Jablonec nad Nisou
info@jablonec.com, www.jablonec.com,

tel: +420 774 667 677, 483 506 201

Základní údaje:

Kraj: Liberecký

Okres: Jablonec nad Nisou
Poštovní směrovací číslo: 466 01

GPS souřadnice: WGS: 84, severní šířka: 50˚43΄27.336˝, východní délka: 5˚10΄16.366˝
Počet obyvatel: 45 254 (k 31. 12. 2008)
Rozloha města: 31,35 km2
Nadmořská výška: 380 - 758 m.n.m.
Části města: Mšeno, Rýnovice, Lukášov, Jablonecké Paseky, Kokonín, Vrkoslavice, Proseč nad Nisou, Jablonec nad Nisou
Vodní tok: řeka Nisa

Jablonecké moře, autor: Archiv JKIC

Jablonecké moře