Židovská modlitebna (synagoga) Liberec

GSM: +420 602 763 020, +420 725 955 204
E-mail: info@kehila-liberec.cz
Web: www.kehila-liberec.cz

Židovská modlitebna Liberec stojí na místě, kde do roku 1938 stávala jedna z největších židovských synagog ve střední Evropě.

Liberecká synagoga byla vystavěna v letech 1887-1889 uznávanou firmou Sachers a Gärtner dle projektu architekta K. Königa z Vídně. Díky umístění v centru města a zejména novorenesanční architektuře působila budova skutečně monumentálním dojmem a svůj účel plnila až do roku 1938, kdy byla nacisty o tragické "Křišťálové noci" vypálena. Dnes je v Liberci na tomto místě již synagoga nová, ve tvaru poloviny Davidovy hvězdy a s pláštěm, který symbolicky připomíná Zeď nářků.  Je to první stavba tohoto druhu ve střední Evropě, postavená po 2. světové válce. Tato modlitebna, též nazývaná "synagoga", byla slavnostně otevřena 9. listopadu roku 2000, tedy symbolicky při 62. výročí jejího vypálení.

Čím je tato "synagoga"zajímavá? Kromě svého moderního pojetí a jejího spolufinancování národem, který ji zničil, je zde umístěna tóra, která se zachovala ze synagogy původní. Je opálena ohněm a značně zničená, ale výmluvně charakterizuje dobu svého zničení. Dále se zde nachází symbolická "zeď nářků", která je postavena z kamenů, které sloužily jako základy synagogy původní. Jako stálá expozice jsou zde vystaveny plány a obrázky tohoto původního svatostánku.

Církevní památky: ostatní

Synagoga, autor: p. Drahoňovský