Kostel Povýšení svatého Kříže v Jablonci nad Nisou

Starokatolický kostel Povýšení sv. Kříže, autor: Archiv JKIC

Jizerské hory

Jablonec nad Nisou, 466 01

Starokatolický kostel, Jablonec nad Nisou - byl postaven v letech 1900 až 1902 v secesním stylu. Plány k jeho stavbě navrhl jablonecký architekt Josef Zasche, stavbu provedla firma Emiliana Herbiga.

Dnes kostel slouží svému původnímu účelu - bohoslužbám starokatolické církve.

Kostel patří k nejkrásnějším sakrálním secesním stavbám na našem území, má štíhlou věž a jednoduchý štukový dekor, také interiér je střízlivý. Každý detail je však vynikajícím uměleckořemeslným dílem.
Plán stavby včetně interiéru, vypracoval jablonecký architekt Josef Zasche (1871–1957) a realizací byla pověřena firma stavitele Emiliana Herbiga. Slavnostní položení základního kamene se konalo v sobotu 18. srpna 1900, současně s oslavou 70. narozenin císaře Františka Josefa I. Stavba kostela byla dokončena 31. srpna 1902, vysvěcení proběhlo v sobotu 8. listopadu. Kostel se souborem citlivě navazujících rodinných domů tvoří svým ranně secesním slohem jedinečnou památku moderní evropské architektury. Dům nejblíže kostela byl koncipován jako starokatolická fara a celá skupina tzv. Scheiblerových vil byla postavena v roce 1903 podle plánů jabloneckého architekta Roberta Hemmricha (1871–1946).

Kostel Povýšení sv. Kříže patří starokatolické církvi. Konají se zde pravidelně mše, příležitostně také svatební obřady, koncerty a další kulturní akce.

starokatolici-jablonec.cz

Během letních prázdnin je interiér zpřístupněn k prohlídkám pravidelně každé úterý (10–17 hodin) v rámci festivalu Jablonecké kostely otevřeny.

Církevní památky: kostely

Kostel Povýšení svatého Kříže - secesní interiér, autor: Renata van Vleet