Skalní kaple Božího hrobu, Velenice

Skalní kaple Božího hrobu, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Velenice, 470 02

Skalní kaple Božího hrobu u Velenic je jednou z nejpůsobivějších ukázek využití skalního masivu pro sakrální objekt v době baroka.

Vznikl v podlouhlé komoře s portálem a dvěma bočními okny, vyhloubené ve svislé skalní stěně těsně u silnice z Velenic do Jáchymova. V ose komory proti vchodu je pískovcová oltářní tumba pro umístění Kristova těla. V postraních chodbách jsou vytesány reliéfy pašijového cyklu ve zlidovělém realistickém pojetí, nesoucí stopy několika vrstev polychromie. Jako významné poutní místo kaple fungovala ještě v 19. století.

Poloha: 0,7 km od Velenic, 10 km od České Lípy

Církevní památky: kaple