Kostel sv. Martina, Zlatá Olešnice

Jizerské hory

Zlatá Olešnice, 468 47

Web: www.zlata-olesnice.cz

Římskokatolický kostel sv. Martina byl postaven v roce 1776. Jedná se o barokní stavbu s cennou vnitřní výzdobou.

Jeho předchůdcem byl křesťanský kostelík, který zde byl podle některých zpráv vybudován již roku 1033. Svědčí o tom zachovalý protokol, sepsaný při komisionelním šetření o jeho stavu, ze dne 13. IV. 1776. Domněnku potvrzuje ještě jiný nález. Při bourání staré budovy byl nalezen trám s vyrytým letopočtem MXXXIII. Historické záznamy o něm mluví v roce 1384. Kostelík údajně založili sv. Cyril a Metoděj, když tudy šli po stezce od Semil přes Bozkov, Stanov, po levém břehu Zlatníka k Bílé skále, Buchštejnu a dále přes Hranice. Dnes na jeho místě stojí římskokatolický kostel sv. Martina, chráněná památka barokní architektury z roku 1776, která se stala dominantou obce. Ve věži tohoto prostého venkovského kostela je zavěšen zvon z roku 1554, památka českého zvonařského umění 16. století.

U kostela je dřevěná zvonice.

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Martina