Poutní kostel Navštívení Panny Marie, Horní Police

Máchův kraj

Horní Police, 471 06

V Horní Polici se nachází barokní kostel s ambity z let 1684 až 1723. Kostel je dílem Gulia a Octavia Broggiů.

Kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici se váže k poutnímu areálu.

Poutní areál v obci Horní Police v dnešní podobě pochází z 18. století, kdy proběhla přestavba kostela a jeho okolí v barokním slohu. Ale historie církevních staveb a celého poutního místa v centru obce jsou daleko starší.

Legenda vypráví, že v Horní Polici v roce 1523 vyvrhla řeka Ploučnice na břeh dřevěnou sošku Panny Marie, která se do toku dostala  jako jedna z obětí luterského ikonoklasmu. Obyvatelé Horní Police pak tuto sošku odnesli do původního gotického farního kostela, jehož existence je doložena v roce 1291. K sošce vystavené na hlavním oltáři přicházeli poutníci z okolí a tím se datuje vznik a tradice poutí do Horní Police.

Zdroj: Wikipedia

Církevní památky: kostely