Loreta Rumburk

GSM: +420 604 555 922
E-mail: loreta.rumburk@seznam.cz
Web: www.rumburk.farnost.cz, www.poutni-mista-sluknovsko.cz

Zajímavostí Rumburku je nejsevernější dochovaná Loretánská kaple, která byla postavena v roce 1704. Za kaplí Panny Marie putovali věřící z celé Evropy. Úcta k Panně Marii byla spojena s řadou zázraků, které byly zaznamenány v loretánské pamětní knize.

Nejpozoruhodnější částí areálu je Svatá chýše s kopií zázračné černé Madony, která byla roku 1694 posvěcena papežem Innocenzem XII. Autorem sochařské výzdoby Svaté chýše je J. F. Biennerta, ale autor reliéfů není znám. Výzdoba Svaté chýše byla dokončena roku 1709.

Kromě Svaté chýše tvoří loretánský areál ambit, klášterní kostel sv. Vavřince a bývalý kapucínský konvent (dnes městská knihovna). Roku 1964 byl celý areál vyhlášen za kulturní památku. Nejcennější částí ambitů jsou Kaple Kalvárie a Svaté chody, které symbolizují schodiště v domě Pontia Piláta, po kterém vystoupal pro svůj rozsudek smrti Ježíš.

Rumburská loretánská kaple je kopií rodného domku Panny Marie v Nazaretu, v němž došlo k Zvěstování P. Marii o narození Spasitele, byl v něm vychován Ježíš Kristus a umíral v něm Josef.

Poloha lorety:
Kaple Panny Marie leží v centru Rumburku u silnice II/263