Křížový vrch - Kalvárie, Cvikov

Křížový vrch - Kalvárie Cvikov

Lužické hory a Žitavské hory

Cvikov, 471 54

Křížový vrch je často označovaný jako Kalvárie. Jedná se o nevelké návrší Zeleného vrchu ležící nedaleko Cvikova.

V roce 1728 se zde usadil punčochář Johann Franz Richter, který zde začal budovat poutní místo. Cesta ke kapli postupně získala ráz křížové cesty, protože několik dobrodinců u ní nechalo na své náklady postavit 8 zděných kapliček s nejdůležitějšími zastaveními Ježíšova utrpení. Později zde byly postaveny ještě další kapličky. Po druhé světové válce se však o Kalvárii nikdo nestaral a ta postupně chátrala. Teprve po roce 1991 ji cvikovský městský úřad nechal opět zrenovovat. Díky tomu dnes stojí v lipové aleji 14 kaplí křížové cesty se zasklenými plastickými výjevy a na úpatí vrchu i větší výklenková kaple.

Poloha: 1,5 km severovýchodně od Cvikova

Církevní památky: ostatní