Křížová cesta na Vysokém hřebeni, Janov nad Nisou

Křížová cesta na Vysokém hřebeni, Bedřichov

Jizerské hory

Janov nad Nisou, 468 11

Křížová cesta na Vysokém hřebeni, v lesích nad Bedřichovem, pochází z roku 1878. Tehdejší majitel pozemku, Josef Klamt zde nechal postavit křížovou cestu.

Důvodem bylo, že se mu po užívání vody ze zdejšího pramene zlepšil zrak. Postupem času přibylo několik dalších staveb náboženského charakteru. V roce 1903 bylo místo vysvěceno a postupem času se stalo populárním cílem věřících i turistů.

V jeho blízkosti byla postavena horská bouda, známá jako Hašlerova chata, která svého času sloužila také jako rozhledna. Původní chata se již bohužel nedochovala, na jejím místě dnes stojí hotel Murano, ale poutní místo bylo po roce 1989 obnoveno. V roce 1996 bylo na místě původní křížové cesty instalováno nových dvanáct zastavení (autor Reinhold Hüttmann) a oltářní malba na plechu (autorka Libuše Rýdlová) v jednom z kamenných bloků.

Církevní památky: ostatní