Český ráj

Byšičky, 289 22

Kostel sv. Petra a Pavla v Byšičkách patří k nejstarším památkám v okolí Lázní Bělohrad.

První zmínka kostelíku pochází z roku 1267. Původně se jednalo o románský kostelík, ze kterého dodnes zbyla rotundovitá apsida na východní straně, která přečkala všechny pozdější obnovy a přístavby.

Ke kostelíku vede křížová cesta, která byla v roce 2002 obnovena. Původní kamenné sloupy, které se podařilo najít, byly opraveny, chybějící podstavce byly doplněny. Čtrnáct biblický výjevů namaloval místní výtvarník František Koubek. Obnovenou křížovou cestu na velký pátek 29.3.2002 vysvětil královéhradecký světící biskup P.Josef Kajnek za široké účasti věřících.

Kostelík je oblíbeným místem poutním místem a často k němu chodí pacienti z místních lázní.

Zajímavostí je, že Byšičky inspirovaly i básníka Karla Jaromíra Erbena, váže se k nim jeho balada Svatební košile.

Poloha: 2 km od Lázní Bělohrad, na okraji lesů v bývalé osadě Byšičky

Církevní památky: kostely

Byšičky - výhled, autor: jan špelda

Byšičky - výhled