Kostelík sv. Jana

Máchův kraj

Mšeno, 277 35

Nejstarší objekt ve Mšeně je bývalý husitský kostelík sv. Jana pocházející z let 1398 až 1415.

KOSTEL SV. JANA byl užíván až do roku 1784, kdy z rozkazu císařského (za vlády Josefa II.) byl zrušen a upraven na sýpku, později na hasičskou zbrojnici.

V kostele působili kališničtí faráři. Posledním z nich byl Abraham Heřman otec AUGUSTINA HEŘMANA. A. Heřman se narodil v domě č. p. 199 (dříve fara – pamětní deska) v roce 1621, byl jedním z prvních českých osadníků Ameriky. Obchodník s tabákem, mořeplavec na lodi „La Grace“, korzár (v Karibiku přepadal s povolením guvernéra nepřátelské lodě) a především kartograf.

Církevní památky: kostely