Klášterní bazilika Všech svatých, Česká Lípa

Bazilika Všech svatých, Česká Lípa

Lužické hory a Žitavské hory

Česká Lípa, 470 01

Klášterní bazilika je součástí bývalého augustiniánského kláštera, který byl založen r. 1627 Albrechtem z Valdštejna.

Bazilika stojí na místě původního klášterního kostela, který byl těžce poškozen požárem v roce 1661. Roku 1700 započala stavba nového klášterního kostela a o sedm let později byl vysvěcen. Cibulová báň věže shořela při požáru města roku 1820 a byla nahrazena provizorním jehlancem, jenž zde vydržel až dodnes. Kostel byl 9. července roku 1927 povýšen na baziliku minor, tj. papežský kostel, jak naznačuje znak papeže Pia XI. na vchodem do baziliky.

Interiér kostela je vybaven dřevěnými lavicemi, z nichž první dvě řady jsou zdobeny uměleckými řezbami z konce 17. století, a oltáři z 18. století. Na kruchtě jsou umístěny varhany zhotovené roku 1848 firmou Franze ml., Josefa a Antona Fellerových z Libouchce. Po své opravě v roce 1940 se dochovaly ve vzácně původním stavu a patří k největším a nejlepším nástrojům svého druhu u nás.

V klášterní bazilice Všech svatých jsou dodnes pořádány bohoslužby a v celém areálu kláštera (dnešního Vlastivědného muzea a galerie) bývají pořádány kulturní akce města (např. tradiční vánoční trhy).

(Informace čerpány z publikace Kostely v České Lípě, autoři: Jaroslav Panáček, Michal Panáček, vydáno r. 2013)

Církevní památky: kláštery, kostely, kaple

Koncert MHF Lípa Musica v bazilice Všech svatých, autor: Vít Černý

Koncert MHF Lípa Musica v bazilice Všech svatých