Kostel svatého Petra, Špindlerův Mlýn

kostel sv.Petra, Špindlerův Mlýn, autor: jan špelda

Krkonoše

Špindlerův Mlýn, 543 51

Kostelíček sv. Petra ve Špindlerově Mlýně byl vybudován roku 1793 jako centrum duchovního života místních lidí.

Již od roku 1784 žádali místní obyvatelé o povolení ke stavbě kostela, ale jejich snahy byly úspěšné až v roce 1793. Toho roku bylo patentem Františka I. obyvatelům Špindlerova Mlýna povoleno postavit si vlastní kostelík, který měl nahradit rozpadávající se kapličku ve Svatém Petru.

Byl postaven provizorní dřevěný kostelík, který se stal duchovním centrem nově se formující obce. V roce 1802 byl položen základní kámen pro nový zděný kostel. Ten byl dokončen koncem roku 1807, první slavnostní bohoslužba se tu konala 1. listopadu téhož roku.

Kostel je klasicistní, jednolodní, s polygonálním presbytářem se sakristií po severní straně. V průčelním štítě je vsazena bedněná hranolovitá vížka. Stěny jsou členěny lizénami, okna segmentově uzavřená. Uvnitř jsou ploché stropy s novou malbou čtyř evangelistů z 20. století.

Vnitřní zařízení kostela je klasicistní z doby stavby. Retabulum je portálové, pilířové se sv. Vojtěchem a Floriánem po stranách a Nejsvětější Trojicí v nástavci. Barokní socha sv. Jana Nepomuckého je z 18. století.

Církevní památky: kostely