Frýdlantsko

Štolpišské vodopády patří mezi nejkrásnější místa Jizerských hor. Najdete je v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny nedaleko města Hejnice.

V nádherném údolí nedaleko města Hejnice se v minulosti těžily drahé kovy. Dnes tu však po těžbě není ani památky. Najdete tu staleté buky, temné rokle a dva potoky Malý a Velký Štolpich. Cestu tu však musíte volit jedině po pěšinách podél potoků, jinde je terén neschůdný.

Potok Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několika stupňový vodopád, který je téměř 30 metrů vysoký. Nazývá se Vodopád Velkého Štolpichu. Návštěvníci ho mohou dobře sledovat buď z lávky, jež se nad potokem klene na náhorní straně, nebo z vyhlídky na jeho úpatí. K vodopádu Velký Štolpich se dostanete z města Hejnic po červené turistické značce.

V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády. To jsou vodopády potoka Malý Štolpich. Nejkrásnější  je metrový vodopád na spodním toku, ale je zde také poměrně vysoký vodopád na horním toku potoka v kamenné suti.

Divoká krajina vás nadchne stejně jako C. M. Webera, který se zdejším místem nechal inspirovat ke své opeře Čarostřelec v době, kdy se léčil v nedalekých lázních.