Kostel sv. Petra a Pavla, Růžová

České Švýcarsko

Růžová, 405 02

Stavba, která Vás upoutá při příjezdu do obce Růžová je kostel sv. Petra a Pavla. Kostel byl postaven na místě bývalého předhusitského kostela v letech 1710 - 1712 pod patronací majitele panství Františka Carlose Clary Aldringena, jehož otec Edmund nechal zpřístupnit Tichou, Divokou a Ferdinandovu soutěsku ve Hřensku.
Dne 1. srpna 1988 kostel zcela vyhořel a uvažovalo se o jeho likvidaci.
Zásluhou Mgr. Marcela Hrubého proběhla v letech 1990 - 2000 celková rekonstrukce budovy, kostel byl znovu slavnostně vysvěcen, stal se dominantou obce,místem setkávání. Od tohoto okamžiku se v kostele konají pravidelné bohoslužby, koncerty, křtiny a slavnosti v přistavených společenských místnostech kostela.
Poznámka: Mgr. Marcel Hrubý se podílel během 10 let na opravě kostela v Srbské Kamenici, Růžové, Kerharticích, Malé Bukovině a dalších kostelů v regionu.

Církevní památky: kostely