Kostel sv. Vavřince, Jilemnice

Krkonoše

Jilemnice, 514 01

Kostel sv. Vavřince je stavbou vrcholného baroka, pochází z let 1729-1736. Byl postaven podle projektu J. J. Aichbauera.

Typicky barokně nadýchaný tvar střech zde bohužel nenajdeme - vzal za své při požáru města roku 1838. Tehdy byla chrámová loď narychlo zakryta obyčejnou sedlovou a věž stanovou střechou. Najdeme zde cenný barokní interiér lodi. Vnější výzdobu chrámu provedl řezbář a sochař Jan Sucharda, z jehož rodu pochází i Cyril Bouda. Nad oltářem visí obraz Umučení svatého Vavřince od Dominika Kindermana, za pozornost stojí i soška Madony z počátku 15. století a cínová křtitelnice pod kazatelnou z roku 1545. Chrám má vynikající akustiku, kterou využívají barokní varhany z roku 1788. U kostela stojí sochy sv. Václava, sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého. K chrámu patří také empírová fara.

Církevní památky: kostely