Kostel sv. Václava, Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou, 512 47

E-mail: infocentrum@mesto-rokytnice.cz
Web: www.rokytnice.com

Kostel byl postaven v letech 1787 až 1789 na místě, kde byl původně vysoký les a skála.

Jedná se o barokní, jednolodní stavbu se segmentově zakončeným presbytářem, zákristií na severní straně a s typickou šindelovou hranolovou věží a kopulí nad západním průčelím. Od doby vzniku zůstal prakticky nezměněn.

Vnitřní zařízení je jednotné, rokokové, z druhé poloviny 18. století. Hlavní oltář, dva postranní oltáře a kazatelna pocházejí z uzavřeného kostela ve Staré Boleslavi. Obraz svatého Václava na hlavním oltáři z roku 1886 je dílem malíře Vojtěcha Bartůňka.

Před kostelem stojí kříž z roku 1811 a dvě památné lípy z roku 1881. Za zákristií je hrob prvního paseckého faráře Raimunda Kaspara. Na jižní straně kostela je hřbitov s pozoruhodnou kamennou zdí, vzácným centrálním barokním křížem a krásným výhledem na hřbety západních Krkonoš.

Církevní památky: kostely