Kostel sv. Prokopa

Český ráj

Kostelní vrch
Hodkovice nad Mohelkou, 463 42

První písemná zmínka o kostele v Hodkovicích pochází již z roku 1352.

Původní dřevěný kostel nahradil v roce 1721 barokní jednolodní kostel sv. Prokopa s hranolovou věží. Interiér tvoří novorenesanční zařízení.

Barokní plastiky sv. Petra a sv. Pavla zdobící schodiště kostela pocházejí z roku 1754. V interiéru jsou umístěny oltáře řezbáře Buška z Husy u Sychrova, velmi vzácné jsou dveře u sakristie, pocházející z hradu Bezděz. Za povšimnutí stojí i obraz požáru Hodkovic ze dne 8. dubna 1806 od lidového malíře Havla z Kohoutovic.

Pěšinu od kostela k vrchu lemují kapličky křížové cesty. Ta je zakončena novogotickou kaplí.

Církevní památky: kostely