Kostel sv. Prokopa a fara, Jablonec nad Jizerou

Kostel sv.Prokopa, autor: Milan Drahoňovský

Krkonoše

Jablonec nad Jizerou, 512 43

Kostel sv. Prokopa je nejstarším domem v Jablonci nad Jizerou. Původně zde stával dřevěný kostel, na jehož místě byl v roce 1777 postaven současný pozdně gotický kostel.

Jedná se o jednolodní stavbu se čtyřúhelníkovým presbytářem, sakristií a hranolovitou věží. Na hlavním oltáři kostela je umístěna socha hlavního patrona, sv. Prokopa. Jsou zde umístěny alianční znaky rodu Harrachů a Dietrichsteinů.

Vedle kostela se nachází budova fary, která byla postavena v roce 1813 v empírovém slohu. Najdeme zde štukovou ornamentiku a za pozornost stojí také původní dveře.

Církevní památky: kostely

Kostel sv.Prokopa, autor: Milan Drahoňovský