Kostel sv. Petra a Pavla, Varnsdorf

Lužické hory a Žitavské hory

nám. Dr. E. Beneše
Varnsdorf, 407 47

Děkanský chrám sv. Petra a Pavla je nejstarším varnsdorfským kostelem.

Byl vybudován na místě původního kostelíka ze 13. století. Základní kámen nového kostela byl položen v roce 1766 a roku 1777 byla stavba dokončena. Vnitřní zařízení je rokokové a klasicistní. V roce 1904 byly instalovány nové varhany, které postavil varhanář Eule z Budyšína. Roku 1908 byl vysvěcen a zavěšen nový zvon na místo původního, který poškodila bouře. Nad bočním vchodem je umístěna pamětní deska připomínající premiéru Beethovenovy Missy solemnis roku 1830.

Poloha: náměstí Dr. E. Beneše

Církevní památky: kostely