Kostel sv. Petra a Pavla, Ludvíkov

Kostel sv. Petra a Pavla v Ludvíkově

Frýdlantsko

Ludvíkov pod Smrkem, 463 65

Nejstarší stavbou v okolí Nového Města pod Smrkem je kostel sv. Petra a Pavla v nedalekém Ludvíkově.

Kostel byl připomínán již v roce 1346. Presbytář je sklenut ranně gotickou křížovou klenbou bez žeber. Kostel je jednolodní obdélníkovou stavbou se čtvercovým presbytářem a obdélníkovou sakristií umístěnou na jeho severní straně. V sakristii kostela se nachází památník obětem první světové války. Na severní straně kostela je také čtvercová předsíň a na západní straně kostela je hranolovitá věž s bedněným patrem.

Hlavní chrámový oltář je z doby okolo roku 1710 a v 19. století byl doplněn obrazem pocházejícím z téhož století. V lodi je též barokní socha sv. Jana Nepomuckého ze druhé poloviny 18. století.

Zhruba 500 metrů od kostela, za hřebčínem při silnici do Raspenavy, se nachází tzv. „Švédský hřbitov“. Podle pověsti se v těchto místech v roce 1639 odehrála bitva mezi Švédy a císařskými vojáky. V místech zamokřeného lesíka prý byli padlí Švédové pohřbeni.

V kostele nejsou slouženy bohoslužby.

Církevní památky: kostely