Kostel sv. Archanděla Michaela, Smržovka

Smržovka, 468 51

GSM: +420 603 743 968
Web: https://kostel-smrzovka.webnode.cz/, https://www.smrzovka.cz/

Smržovský kostel sv. Archanděla Michaela je uváděn jako jeden z nejkrásnějších a nejlépe situovaných kostelů v Libereckém kraji.

Kostel sv. Archanděla Michaela, pozdně barokní dominanta širokého okolí. Na Jablonecku je považován za významnou stavební památku. Základní kámen byl položen roku 1767 v blízkosti původního dřevěného kostelíka a v roce 1781 byl nový kamenný kostel vysvěcen ke cti sv. Michaela. Svou polohou je to jeden z nejlépe umístěných kostelů ve zdejším kraji, je situován na pomyslné lince mezi Ještědem a Sněžkou. Traduje se, že do pamětní schránky ve věži byla vložena mimo zakládacích listin také skleněná perla, symbolizující obživu většiny obyvatel smržovského panství - sklářství.

V roce 1967 zachvátil kostel požár, který zničil střechy, poškodil klenby, byla zničena veškerá štukatérská výzdoba i nástropní malba, propadly se podlahy na kůru. Oheň roztavil zvon, věž se zřítila a byly zničeny oba křišťálové lustry. Mobiliář byl zčásti zachráněn díky obětavosti smržovských občanů, ale nedochoval se kompletní. Rekonstrukce střechy kostela proběhla v letech 1969 - 1971. Obnovena byla i věž kostela, kde byl slavnostně, ale bez minimální publicity, zavěšen zvon pocházející z roku 1663 darovaný litoměřickou konzistoří. Dalším škodám se nepodařilo zabránit, protože tímto záchrana vzácné památky nadlouho skončila.

V roce 1991 začala celková obnova objektu, která vzhledem ke své finanční náročnosti trvá dodnes.

V kostele sv. Archanděla Michaela se konají mše, adventní a benefiční koncerty a kostel je také otevřen k individuálním prohlídkám v rámci významných akcí města. Na zajištění prohlídek se podílí členové občanského sdružení Michael, které vzniklo v roce 2004 s cílem podílet se na renovačních a pomocných pracích prováděných v kostele sv. Archanděla Michaela. Sdružení také spolupracuje s farností a městem při realizaci úprav okolí hřbitova a kostela.

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Archanděla Michaela Smržovka, autor: Město Smržovka