Kostel sv. Máří Magdaleny, Česká Lípa

Lužické hory a Žitavské hory

Smetanovo nábřeží 721
Česká Lípa, 470 01

Pozdně gotický kostel sv. Máří Magdaleny leží na břehu řeky Ploučnice ve městě Česká Lípa.

Tvrdilo se, že byl založen roku 1253 Gerardem, opatem cisterciáckého kláštera v Plasech. Jedná se však bohužel o omyl. Velmi pravděpodobná je však souvislost kostela se špitálem mnichovohradišťského kláštera, který patrně stával v jeho sousedství a je doložen v České Lípě v letech 1345 a 1390. Při obsazení města husity roku 1426 byl však špitál pravděpodobně zničen, dědicem hradišťského kláštera se stal poté jeho mateřský klášter v Plasech.

Nejstarší zpráva o kostele byla zapsána v roce 1503 a vztahuje se k době kolem roku 1460, kdy měl být kostel obnoven majitelem panství Jindřichem Berkou z Dubé. Okolo roku 1489 bylo u kostela založeno probošství plaského kláštera. Roku 1514 byl kostel výrazně přestavěn do dnešní podoby. Střešní věžička nese dva zvony, z nichž jeden je nejstarší z českolipských, snad z 15. století, a druhý z roku 1731 je dílem boleslavského zvonaře Johanna Pricqueye nejmladšího.

Interiér kostela zdobí barokní sochy, vitráže v oknech, vyrobené v roce 1930, znázorňují Žehnání Krista, sv. Alžbětu a sv. Františku Římskou, sv. Vavřince a sv. Štěpána a jedna vitráž je ornamentální.

Vedle kostela stojí dvě vzácné lípy, které by  mohly pamatovat založení proboštství v roce 1489.

(Informace čerpány z publikace Kostely v České Lípě, autoři: Jaroslav Panáček, Michal Panáček, vydáno r. 2013)

Církevní památky: kostely