Kostel sv. Kateřiny, Sloup v Čechách

Kostek sv. Kateřiny, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Sloup v Čechách, 471 52

Kostel sv. Kateřiny se nachází se naproti zámku. Poprvé je zmiňován již v roce 1327. V letech 1717-1719 proběhla rozsáhlá přestavba, při níž kostel dostal svou dnešní podobu.

V roce 1815 byla ještě přistavěna věž. Barokní trojlodní stavba s hranolovou věží na severní straně je doplněna dvěma postranními čtvercovými kaplemi. Ve štítu západního průčelí je socha sv. Kateřiny v nice a nad vstupním portálem erb Kinských se zlatým rounem. Hlavní oltář pochází z roku 1891 a zdobí ho sochy sv. Ludmily a sv. Kateřiny od Antonína Maxe. Vlevo od hlavního oltáře je náhrobek Josefa Maxmiliána Kinského, který připomíná jeho zásluhy o rozvoj panství.

Církevní památky: kostely

Kostek sv. Kateřiny, autor: Milan Drahoňovský