Kostel sv. Jiljí, Bezděz

Bezděz, 472 01

E-mail: obec@bezdez.cz
Web: www.bezdez.cz

Kostel sv. Jiljí byl původně románský tribunový kostel, který byl patrovou chodbou spojen s obydlím knížecího úředníka.

Kostel sv. Jiljí v obci Bezděz je ve správě místní farnosti se sídlem v Bělé pod Bezdězem. Zdejší farnost podobně jako další v regionu spravoval J. M. can. Mgr. Jan Nepomuk Jiřiště (1974–2013) až do svého předčasného skonu v prosinci roku 2013. Jan Nepomuk Jiřiště se zasloužil o záchranu kostelů v Bořejově a v Kruhu, o záchranu oltáře a výměnného oltářního obrazu v Oknech, ale především o záchranu a restaurování významného barokního oltáře sv. Jiljí v Bezdězu.

Oltářní architektura s ústředním obrazem patrona kostela sv. Jiljí s bohatou plastickou a figurální výzdobou je cennou ukázkou uměleckého řemesla třetí čtvrtiny 18. století. Hlavní oltář sv. Jiljí je umístěn v presbyteriu kostela sv. Jiljí v obci Bezděz a vznikl v průběhu dvou historických epoch. Střední část oltáře byla s největší pravděpodobností přenesena z kostela z pražského Karlova řádem augustiniánských kanovníků, jemuž správa bezdězské farnosti až do tzv. josefínských reforem příslušela. Ještě v průběhu 18. století byl oltář doplněn o dvojici soch andělů světlonošů, pocházejících z dílny kosmonoských Jelínků, a dále o dvojici postranních branek. Oltářní menzu s tabernáklem doplňuje dvojice branek, které vynášejí stylizované vázy.

Na nástavci tabernáklu je osazena socha Panny Marie Monserratské. Retabulum je tvořeno centrálním obrazem sv. Jiljí v bohatě vyřezávaném rámu, vrcholícím nástavcem s dnes prázdným oválným zrcadlem, kde bylo původně umístěno Boží oko. Po stranách „vynášejí“ retabulum dvě plastiky andělů, dva andělé sedí na horních okrajích retabula. Po stranách tabernáklu stojí sochy světic Kateřiny a Barbory.

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Jiljí, Bezděz