Kostel sv. Jana Křtitele, Janov nad Nisou

Jizerské hory

Janov nad Nisou, 468 11

Jednolodní sálová stavba německého typu s jehlancovitě zastřešenou hranolovou věží.

Stavba kostela sv. Jana Křtitele v Janově nad Nisou začala v roce 1809, dokončena byla o 2 roky později, 10. listopadu 1811. Kostel byl postaven na místě původního dřevěného kostela podle plánů stavitele Würfla z Liberce. Poměrně strohé architektonické řešení stavby je v interiéru vyváženo bohatou novorenesanční výmalbou z 1883 od E. Meiningera.

Před kostelem se nachází pískovcová socha Svatého Jana Nepomuckého v životní velikosti. Tato významná památka je dokladem lidového umění, pochází z roku 1831.

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Jana Křtitele, Janov nad Nisou