Kostel sv. Jakuba Většího, Česká Kamenice

Lužické hory a Žitavské hory

Česká Kamenice, 407 21

Na jižní straně městského jádra stojí kostel sv. Jakuba Většího, jehož základy pocházejí již ze 14. století.

Na počátku 17. století provedl kamenický stavitel Petr Patzenhauer rozsáhlou přestavbu v pozdně gotickém stylu. V presbytáři kostela jsou pozoruhodné nástěnné malby z roku 1605. Pěkná jsou také malovaná okna, znázorňující Srdce Ježíšovo a Srdce Mariino.

Ve vnitřních stěnách kostela jsou zazděné náhrobky Vartenberků, pocházející většinou z 16. a 17. století. Mezi nimi zvlášť vyniká mohutný mramorový epitaf Kryštofa z Vartenberka, který je jedním z nejkrásnějších renesančních náhrobků 16. století.

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Jakuba Většího, Česká Kamenice