Kostel sv. Jakuba v Letařovicích

Kostel v Letařovicích

Lužické hory a Žitavské hory

Bělá, 294 21

Z původního kostela připomínaného již v roce 1363 se dodnes zachovaly stopy středověkých nástěnných maleb.

Dnešní kostel pochází z druhé poloviny 15. století, renesanční fasádou a psaníčkovými sgrafity byl opatřen v 70. letech 16. století. Ke zbarokizování kostela došlo v roce 1695 a v roce 1734 byla přestavěna hranolová věž se zvonicí. Kazetový strop z roku 1722 je složený z 91 čtverců, z nichž 60 vyzdobil figurálními malbami neznámý lidový umělec. Zajímavostí je oltář v kostnici, který je sestaven z lidských lebek a kostí.

Kostel bohužel není běžně přístupný, navštívit ho můžete jen o mších a církevních poutích.

Církevní památky: kostely

Kostel v Letařovicích