Kostel sv. Ducha, Český Dub

Máchův kraj

Kostelní ulice
Český Dub, 463 43

Pozdně románský kostel vznikl společně s johanitskou komendou v polovině 13. století. Kolem kostela se rozkládal hřbitov, do špitálu při severní stěně se příležitostně docházela léčit i sv. Zdislava.

V 80. letech 15. století zničil kostel požár, nová stavba Konráda Pflügera byla dokončena v roce 1490. Právě z této doby pochází zde objevená skříň malovaná šablonami či rytina hlavy malomocného na nároží čtvercové věže. Nad hlavním vchodem je umístěn kovový erb Rohanů. Baldachýnový portál s původními dveřmi v presbytáři pochází z roku 1530, oltáře jsou z konce 18. století a varhany z roku 1892.

Církevní památky: kostely

Kostel sv.Ducha, autor: Milan Drahoňovský