Kostel sv. Barbory, Zahrádky

Kostel sv. Barbory, autor: Milan Drahoňovský

Máchův kraj

Zahrádky, 471 01

Kostel Sv. Barbory stojí jihovýchodně od Zahrádek.

Původní renesanční stavba vznikla na půdorysu latinského kříže kolem roku 1550. Později prošla barokními úpravami. V kostele je umístěna hrobka rodu Kouniců. Blízká zvonice má nad portálem uvedený letopočet 1609. Kostel obklopuje hřbitov, u jehož schodiště stojí barokní sochy Sv. Václava a Sv. Prokopa z počátku 18. století a kousek dále je plastika Sv. Judy Tadeáše ze stejné doby. Kostel je jediným pozůstatkem vsi Mnichova, která zanikla ve třicetileté válce.

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Barbory, autor: Milan Drahoňovský