Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, Jablonec nad Nisou

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova   interiér I, autor: Archiv JKIC

Jizerské hory

Horní nám. 12
Jablonec nad Nisou, 466 01

Telefon: +420 483 312 327
Web: www.farnostjablonec.cz

Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova je jednou z nejvýznamnějších dominant Jablonce nad Nisou. Byl postaven ve stylu meziválečné moderny a dokončen v roce 1932. Autorem návrhu byl významný architekt celoevropského významu, jablonecký rodák Josef Zasche.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova vévodí Hornímu náměstí, které je dobrým výchozím bodem pro prohlídku Jablonce, neboť se zde nachází prostorné parkoviště.  Z náměstí je okouzlující výhled na vrch Černá studnice s kamennou rozhlednou. Na pohled netypický kostel postavený ve 30. letech minulého století působí strohým a zároveň tajemným dojmem a určitě stojí za bližší prozkoumání.

Velkorysý trojlodní objekt s příčnou lodí a hranolovou věží na jižní straně a s tehdy moderním obkladem z ostře pálených cihel (klinkerů) nebyl nikdy zcela dokončen. Impulsem ke stavbě byla nedostačující kapacita původního farního kostela sv. Anny. Architekt Josef Zasche, který v rodném městě navrhl i kostel Povýšení sv. Kříže, vytvořil první návrh již v r. 1898, ale 1. světová válka, hospodářská krize a další okolnosti protáhly přípravu stavby na 30 let a projekt tak několikrát změnil svou podobu. Vlastní stavbu provedla firma ing. Maxe Dauta a velká řada dalších místních firem. Pouze takové dodávky, pro které v místě neexistoval dostatečně kvalitní dodavatel, byly svěřeny cizím firmám. Interiér nebyl vinou osudových změn dokončen podle autorova záměru, nýbrž pouze provizorně. Na hlavním oltáři je umístěna bronzová socha Krista od vídeňského sochaře Arnolda Hartiga (rodáka z nedalekého Tanvaldu), na bočním oltáři se nachází mramorová oltářní socha Piety od Fraze Huba (oltář je výjimečný tím, že jde zároveň o pomník padlým Jablonečanům v 1. světové válce).

Kromě pravidelných bohoslužeb se zde konají i koncerty. Mimořádně rozsáhlé varhany, navržené rovněž J. Zaschem, právě procházejí víceletou opravou, více zde.

Zajímavou reportáž o kostelu Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z cyklu Věže severu si můžete prohlédnout a přečíst zde.

Kostel patří Římskokatolické farnosti – děkanství Jablonec nad Nisou. www.farnostjablonec.czPříloha

Otevírací doba

Kostel je přístupný v době bohoslužeb.

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy
Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, autor: Archiv JKIC

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova

 
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova   interiér II, autor: Archiv JKIC

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova interiér II

 
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova   interiér I, autor: Archiv JKIC

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova interiér I

 
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, autor: Archiv JKIC

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova

 
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova   vitráže, autor: Archiv JKIC

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova vitráže

 
v (1), autor: Archiv JKIC

v (1)

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load