Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, Jablonec nad Nisou

Horní nám. 12
Jablonec nad Nisou, 466 01

Web: www.farnostjablonec.cz

Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova je jednou z nejvýznamnějších dominant Jablonce nad Nisou. Byl postaven ve stylu meziválečné moderny a dokončen v roce 1932. Autorem návrhu byl významný architekt celoevropského významu, jablonecký rodák Josef Zasche.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova vévodí Hornímu náměstí, které je dobrým výchozím bodem pro prohlídku Jablonce, neboť se zde nachází prostorné parkoviště.  Z náměstí je okouzlující výhled na vrch Černá studnice s kamennou rozhlednou. Na pohled netypický kostel postavený ve 30. letech minulého století působí strohým a zároveň tajemným dojmem a určitě stojí za bližší prozkoumání.

Velkorysý trojlodní objekt s příčnou lodí a hranolovou věží na jižní straně a s tehdy moderním obkladem z ostře pálených cihel (klinkerů) nebyl nikdy zcela dokončen. Impulsem ke stavbě byla nedostačující kapacita původního farního kostela sv. Anny. Architekt Josef Zasche, který v rodném městě navrhl i kostel Povýšení sv. Kříže, vytvořil první návrh již v r. 1898, ale 1. světová válka, hospodářská krize a další okolnosti protáhly přípravu stavby na 30 let a projekt tak několikrát změnil svou podobu. Vlastní stavbu provedla firma ing. Maxe Dauta a velká řada dalších místních firem. Pouze takové dodávky, pro které v místě neexistoval dostatečně kvalitní dodavatel, byly svěřeny cizím firmám. Interiér nebyl vinou osudových změn dokončen podle autorova záměru, nýbrž pouze provizorně. Na hlavním oltáři je umístěna bronzová socha Krista od vídeňského sochaře Arnolda Hartiga (rodáka z nedalekého Tanvaldu), na bočním oltáři se nachází mramorová oltářní socha Piety od Fraze Huba (oltář je výjimečný tím, že jde zároveň o pomník padlým Jablonečanům v 1. světové válce).

Kromě pravidelných bohoslužeb se zde konají i koncerty. Mimořádně rozsáhlé varhany, navržené rovněž J. Zaschem, právě procházejí víceletou opravou, více zde.

Zajímavou reportáž o kostelu Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z cyklu Věže severu si můžete prohlédnout a přečíst zde.

Kostel patří Římskokatolické farnosti – děkanství Jablonec nad Nisou. www.farnostjablonec.cz

Kostel je přístupný v době bohoslužeb.

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy
Církevní památky: kostely

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, autor: Archiv JKIC