Kostel Nejsvětější Trojice, Jiřetín pod Jedlovou

Lužické hory a Žitavské hory

Jiřetín pod Jedlovou, 407 56

Kostel Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou pochází z přelomu 16. a 17. století.

Současná barokní věž byla postavena v roce 1793 a roku 1846 na ní byly nainstalovány čtyři ciferníky věžních hodin. Původní oltář Jezulátka je z roku 1662, dva oltářní obrazy - Nejsvětější Trojice a Zmrtvýchvstání Páně jsou dílem jiřetínského rodáka Josefa Birnbauma. Výzdoba interiéru je většinou z 18.století. Nové varhany byly instalovány v roce 1870, jejich autorem byl Josef Prediger z Albrechtic.

Budova jiřetínské fary pochází z roku 1755. Její stavební provedení patřilo v tehdejší době k nejhonosnějším objektům svého druhu v Čechách. Byl zde využit patrový „vilový“ stavební typ s mansardovou střechou, který se nakonec v pobělohorské barokní době stal závazným právě pro farní budovy.

Církevní památky: kostely